🌿Борошниста роса дуба (Microsphaera alphitoides)

🌿Борошниста роса дуба — одне з найпоширеніших захворювань листя, яке уражає переважно молоді дерева у розсадниках, лісокультурних ділянках та молодняках. Збудником хвороби є гриб Microsphaera alphitoides, який належить до родини Erysiphaceae.

🌿Навесні, коли з’являється молоде листя, спори проростають і спричиняють первинне зараження. Протягом сезону гриб продукує численні конідії, які легко поширюються повітрям, та заражають сусідні листки. Таким чином, один вегетаційний сезон являє собою суцільну хвилю розширення інфекції, з легкими змінами в динаміці розповсюдження. А у другій половині вегетаційного періоду (серпень – вересень) гриб формує чорні плодові тіла які дають змогу спорам перезимувати в опалому листі.

🌿Основною ознакою захворювання є поява білого або сірого борошнистого нальоту на листках, найчастіше з верхнього боку. Уражені листки деформуються, стають ламкими, втрачають природний блиск, та навіть передчасно опадають. Особливо вразливими є молоді листки — саме вони першими піддаються інфекції та дають можливість грибові швидко поширюватися.
Листки на уражених деревах знаходяться в стані постійного дефіциту поживних речовин та втрачають здатність до фотосинтезу, що сповільнює або навіть зупиняє ріст дерева та знижує його стійкість. Повторне ураження впродовж кількох сезонів може призвести до ослаблення дерев, підвищення їхньої вразливості до інших шкідників і хвороб, або втрати життєздатності.

🌿Для польової діагностики характерним є саме порошкоподібний наліт, який легко стирається на початковій стадії. На пізніх стадіях зараження на листках можна виявити темні крапки, які є ознакою завершення циклу розвитку гриба, та підготовки до зимівлі.

🌿Щоб мінімізувати шкоду від зараження борошнистою росою дуба варто звернути увагу на такі методи боротьби як:
🔘Формування насаджень з оптимальною густотою, для покращення провітрюваності ділянки.
🔘Формування мішаних насаджень стійкіших до патогену.
🔘Санітарні заходи для зменшення можливості розповсюдження ураження (наприклад в розсадниках на ранніх етапах виявлення зараження варто видаляти опале листя та уражений садивний матеріал).
🔘Використання біопрепаратів, дає змогу доволі ефективно боротись з патогеном, на ранніх етапах зараження, без шкоди для інших елементів екосистеми.
🔘Хімічний захист, використання фунгіцидів у разі масового розвитку хвороби буде дієвим методом, але вимагає особливої обережності, оскільки також чинить негативний вплив на природній баланс в екосистемі.

About Ясіновський Іван

View all posts by Ясіновський Іван →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *