🪲Довгоносики (Curculionidae)

🪲Родина Curculionidae, також відомі як довгоносики, слоники або свинки, належать до однієї з найбільших родин комах Coleoptera, яка налічує понад 83 000 видів, що розділені на 6800 родів.
🪲Як окрема родина довгоносики почали формуватись ще в мезозої, паралельно з розвитком голонасінних рослин. І станом на сьогодні набули характерних зовнішніх рис: імаго являє собою твердокрилого жука розміром від 1 мм до 4 см (переважно 5 мм – 1,5 см). Забарвлення комах, як і розмір, може суттєво відрізнятись у різних видів, що зумовлено заселенням різноманітних екологічних ніш. Найбільш упізнаваною рисою є вигнута вниз головотрубка (рострум), на кінці якої розташований ротовий апарат гризучого типу.

♻️Саме за допомогою такого ротового апарата самка прогризає акуратні отвори в плодах, насінинах, стеблах та інших тканинах рослин для подальшого відкладання яєць (за сезон — 50–200 яєць). Інкубаційний період триває 5–20 днів; у цей час захист від хижаків забезпечує глибоке залягання яйця в тканинах рослини. Згодом з яйця відроджується личинка білого або кремового забарвлення. Вона безнога, С-подібної форми, з добре сформованою головною капсулою та міцними щелепами.Протягом 20–90 днів личинки живляться тканинами рослини-господаря, проходять 3–5 вікових стадій і розростаються після кожної линьки (у холодному кліматі можлива навіть зимівля в стадії личинки). Після цього настає етап заляльковування. Личинка будує кокон із рослинних волокон та власних виділень, усередині якого починаються метаморфози до формування імаго (дорослої особини). За цей час зникають личинкові ознаки, і розвиваються крила, вусики, ноги та рострум. Цей процес може тривати від 7 до 30 днів. У кінці цього циклу дорослий жук прогризає вихід із кокона та через 5–15 днів повторює цикл спарювання й розмноження.

🤔Тепер, коли ми знаємо, що собою являє родина Curculionidae, поговорімо про їхню роль у лісових масивах.

⚠️Довгоносики мають руйнівний вплив на лісові екосистеми. Вони завдають шкоди на всіх етапах розвитку рослин — починаючи з насінини й закінчуючи дорослими деревами. Представники родини Curculionidae пошкоджують насіння, сіянці, молоді насадження, кору, камбій, пагони та навіть коріння.

🔴Так, наприклад, великий сосновий довгоносик прогризає кору молодих дерев і сіянців у лісових культурах. Окрім цього, личинки, які відроджуються під корою, також пошкоджують камбій. Такий вплив сильно ослаблює молоді дерева, а в умовах посухи або високих температур це поєднання може призвести до відмирання молодняку.

🔴Листові довгоносики живляться молодими листками або бруньками, виїдаючи їх, що в молодих дерев призводить до вповільнення росту, зниження фотосинтезу, уповільнення обміну поживних речовин та ранньої дефоліації. Вони особливо небезпечні в розсадниках, оскільки можуть призвести до значних втрат садивного матеріалу.

Підсумовуючи, можемо дійти висновку: надмірна кількість довгоносиків на ділянці може призвести до:
🔘 зниження приживлюваності культур;
🔘 порушення екологічної стійкості лісових культур (особливо молодняків);
🔘 сприяння поширенню грибкових інфекцій;
🔘 супутнього зараження ослаблених дерев іншими шкідниками та формування осередків їх розмноження

Як зменшити шкоду?
1. Моніторинг — насамперед, адже раннє виявлення завжди дозволяє ефективніше боротися з меншою чисельністю шкідників.
2. Утримання та залучення ентомофагів — природний механізм контролю популяції, що допомагає утримувати кількість шкідників у межах, безпечних для екосистеми.
3. Використання біопрепаратів — дозволяє безпечно для довкілля зменшити чисельність шкідників.
4. Використання інсектицидів — ефективніше, але водночас може мати згубний вплив на екосистему.
5. Мінімізація суцільних рубок поблизу культур — добре освітлені та прогріті ділянки створюють сприятливі умови для прискорення циклу розвитку комах, що сприяє зростанню їхньої популяції та потенційного заселення сусідніх молодих культур.

About Ясіновський Іван

View all posts by Ясіновський Іван →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *