Патологи сказали: різати

Усім потрібен ліс – здоровий!

Для поліпшення санітарної ситуації в лісі обов’язковим оздоровчим заходом є проведення вибіркових санітарних рубок. У ДП «Львівський лісгосп» їх треба здійснити на площі 23 гектари. Тут переконані, що вчасно забраний хворий деревостан убезпечить подальше поширення шкідників та хвороб, а ліс буде більш стійким до нових кліматичних змін, які провокують зараження хворобами та шкідниками.

За санітарним станом лісів постійно стежить державна лісова охорона лісгоспу. При виявленні ознак погіршення санітарного стану чи появі шкідників та хвороб, запрошуються спеціалісти державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Львівлісозахист» – для більш детального професійного обстеження. Без лісопатологічного обстеження так званих «лісових лікарів» проводити вибіркові санітарні рубки не дозволено. Такий на нинішній день порядок, який, до речі, викликає неоднозначні думки в середовищі фахівців.

Частина лісівників вважає, що дозвіл «Львівлісозахисту» – зайва бюрократична рутина, яка вимагає від лісгоспів всіляких там копій документів – «матеріалів обліку», «актів». Мовляв, вони самі не згірш від «лісових лікарів» орієнтуються, що і де їм вирубувати.

Інші переконані, що лісова галузь не має права втрачати висококваліфікованих фахівців лісозахисної та лісопатологічної справи. Це може призвести до неконтрольованого розповсюдження шкідників та хвороб у лісі. Втрата контролю над лісопатологічною ситуацією загрожує поширенню стихійних явищ, а загалом – екологічній безпеці в державі.

Та поки тривають дискусії, лісівники мають працювати за своїми планами, вважають лісничі Винниківського і Лапаївського лісництв Андрій Ціж та Віталій Шимків. Саме в їхніх лісництвах побувала недавно патологічна комісія «Львівлісозахисту», у складі якої головну скрипку «грав» лісопатолог Юрій Кучма. Обстежувалися насадження, які під впливом рекреаційного навантаження, несприятливих кліматичних умов та у зв’язку з солідним віком помітно втрачають свої властивості. На території лісового фонду зафіксовані також уражені хворобами та шкідниками cухостійні дерева.

Деякої шкоди, невеликої правда, лісу завдала недавня негода. Зрештою, вона «познущалася» над найбільш уразливим гілляччям і стовбурами. Вітровальні й буреломні дерева теж потребуватимуть чистки.

Отже, за висновком комісії, лісівники тепер зможуть приступити до вибіркових санітарних рубок.

На місці хворих чи поламаних дерев обов’язково виростуть здорові, переконаний лісничий Львівського лісгоспу Роман Коваль. Де природним шляхом, а де доведеться заліснювати молодими саджанцями.

Ігор ТАБІНСЬКИЙ,
Газета “Природа і суспільство”