Проблему всихання лісів обговорили в Гомелі експерти з Європи та США

Міжнародний семінар «Захист соснових насаджень від шкідників і хвороб лісу» (Regional workshop on combating dieback of pine forests) відбувся в Гомелі. Протягом трьох днів – з 24 по 26 квітня 2018 року – вчені та лісівники з Білорусі, США, Німеччини, Італії, Угорщини, Росії та України обговорювали проблему всихання соснових насаджень, способи виявлення осередків поширення комах-шкідників, а також заходи боротьби з ними. Організаторами форуму виступили Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО) і Міністерство лісового господарства Республіки Білорусь.

Як підкреслив перший заступник міністра лісового господарства Олександр Кулик, заходи подібного рівня в Республіці Білорусь відбулося вперше. Приводом тому стало масове всихання хвойних насаджень всього світу.

«Ця проблема – проблема короїдного всихання сосни – виникла не сьогодні, не вчора. Ще в 2015 році внаслідок посушливого літа, нестачі вологи, ми почали фіксувати спалахи поширення вершинного короїда. У 2016 році провели перший обсяг санітарно-оздоровчих заходів – на півдні Гомельської області. У 2017 році спалахи почали набувати більш масовий характер. І, на жаль, сьогодні немає способів раннього виявлення осередків шкідників, їх діагностики», – констатував Олександр Кулик.

За словами першого заступника міністра, проблема всихання хвойних насаджень сьогодні набула глобального масштабу. Саме тому своє слово повинні сказати і наука, і практика, і міжнародне співтовариство.

Позицію Олександра Кулика підтримала і пані Широма Сатіапала. Експерт з лісового господарства ФАО прилетіла до Білорусі вже вдруге. І дала високу оцінку роботі білоруських лісівників.

«Проблема поширення короїда актуальна не тільки для Європи, вона актуальна для всього світу. Ми були в Білорусі в листопаді, і залишилися дуже вражені тією роботою, яку ви проводите у себе на місцях. Зараз наша робота спрямована на те, щоб надати Білорусі найкращі практики з розробки методів не тільки передбачення або раннього виявлення, а й моніторингу. Це те, чим зараз займається ФАО», – підкреслила експерт.

Широма Сатіапала також додала, що щорічно від різних хвороб і шкідників в світі страждає близько 35 млн га, з них половина припадає на жука-короїда. Спалахи всихання спостерігаються в різних країнах – проблема набула глобального масштабу – проте найсильніше від поширення короїда страждають Білорусь, Україна, Польща. Саме тому було прийнято рішення провести міжнародний семінар в нашій країні – Білорусі: зокрема, в Гомельській області, яка найбільш сильно постраждала від короїда.

До слова, своїм досвідом боротьби з шкідниками і хворобами лісу під час форуму мали змогу поділитися представники різних країн. Зокрема, було презентовано досвід боротьби з жуком-короїдом в Італії, представлені відомості про управління шкідниками в надзвичайних ситуаціях (досвід Баварії), в країнах Центральної Америки і США. Інформацією про поширення короїдів поділилися і наші сусіди – експерти з Росії та України.

«В Україні короїдне всихання почалося фактично з кінця 2009 року – початку 2010 року. Але великі обсяги ми почали фіксувати в кінці 2016 року. В основному, страждає північна і центральна частина України. Сосна займає великий відсоток в структурі наших лісів, відповідно, страждають практично всі насадження », – розповіла директор державного спеціалізованого підприємства «Херсонлісозахисту»Тетяна Касіч.

Експерт повідомила, що якщо перші осередки короїдного всихання були зафіксовані в Україні в 2011 році в Житомирській області, то за даними 2015 року всихання почало рухатися в північно-західну сторону – ще через рік практично всі північно-західні області України вже були пошкоджені. В кінці 2017 року короїдне всихання сосни було виявлено в центральних областях України. А весняне обстеження 2018 року показало, що короїд починає рухатися в середню частину країни – лісостепову зону. Все це, на думку Тетяни Касіч, говорить про розвиток проблеми.

Борються з всиханням і в Росії. Масову загибель насаджень тут почали спостерігати в 2015-2016 рр. на території Брянської області. Тоді площа усихання склала 3 000 га.

«За даними “Росслесозащиты” вже в цьому році всихання може пошкодити 100 000 га лісового фонду. В основному, мова йде про Брянської області», – повідомив експерт з Росії Олександр Петров. Фахівець також додав, що всього в природі існує понад 6 000 видів короїдів. Однак в Росії зустрічаються 33 види.

В результаті експерти зійшлися на думці, що сьогодні єдино вірним способом боротьби з масовим поширенням шкідників може бути лише своєчасне проведення санітарно-оздоровчих заходів. Цього принципу дотримуються як в європейських країнах, так і в США, де також спостерігаються значні осередки всихання. Американські лісівники дотримуються також принципу створення так званих «буферних зон», які, за спостереженнями фахівців, в подальшому допомагають врятувати значну частину лісового фонду. Поява даних буферних зон викликано, перш за все, фізіологічними особливостями жука-короїда.

«Ми повинні вміти адаптуватися до умов зміни клімату», – підкреслили експерти з США і Європи.

Очікується, що практика проведення подібних форумів буде продовжена. Як буде продовжено і розгляд питання про виділення Республіці Білорусь міжнародної технічної допомоги.

Прес-служба Минлесхоза Республіки Білорусь

Джерело