Проблеми всихання сосни на Малому Поліссі

СЕМІНАР ПО ВСИХАННЮ СОСНОВИХ НАСАДЖЕНЬ У ДП «ЖОВКІВСЬКИЙ ЛІСГОСП»
20.06.2018

Сьогодні, 20 червня 2018 року на базі ДП «Жовківський лісгосп» відбувся семінар на тему «Всихання соснових насаджень у Львівській області» за участю:

-представників Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства;

– головних лісничих лісогосподарських підприємств, зокрема Бродівського, Буського, Золочівського, Жовківського, Рава-Руського, Радехівського лісгоспів;
– науковців з Національного лісотехнічного університету України;

– спеціалістів Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства “Львівлісозахист”;

– представників місцевої влади, громадських організацій та засобів масової інформації.

Вступне слово виголосив перший заступник начальника Львівського ОУЛМГ Целень Я.П., в якому підкреслив важливість проведення цього заходу, представив учасників семінару та охарактеризував стан із всиханням соснових лісів на території Львівської області, яких уже обліковано з початку року понад 4000га.

Крамарець В.О., доцент кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету України зосередив свою доповідь на причинах всихання сосни у Львівському регіоні, наголосив, що за результатами наукових досліджень встановлено, що внаслідок комплексу сприятливих кліматичних факторів для розмноження шкідників, а саме аномально високих температур, різкого коливання рівня ґрунтових вод втрачається біологічна стійкість лісових насаджень, відбувається масове заселення дерев стовбурними шкідниками, зокрема верхівковим короїдом.

Температурний режим останніх років сприяє формуванню двох – трьох основних і кількох сестринських поколінь короїдів. Отже заселення дерев відбувається протягом всього вегетаційного періоду. При високих температурах розвиток короїдів відбувається в більш короткий термін, до одного місяця. Методів запобігання та боротьби із короїдом не так вже й багато. Оскільки більший період свого життя комаха проводить під корою дерева, хімічний спосіб знищення, як до прикладу в боротьбі з хвоє та листогризучими шкідниками, застосовувати не можна. Не є дієвим і розвішування феромонних пасток, як показали досліди, за їх допомогою добре визначається кількість, склад по статтях та інші характеристики популяції комах, а от побороти ними шкідника неможливо. Наразі чи не єдиним ефективним способом протистояння біді залишається вчасно виявлене пошкодження соснових насаджень та проведення санітарних рубок, вибіркових чи суцільних, в залежності від ступеню пошкодження насадження.

Головний лісопатолог Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства “Львівлісозахист” Соколовський Б.В. та заступник директора ДСЛП “Львівлісозахист” Сеник В.М. охарактеризували перебіг процесів всихання соснових лісів на Львівщині.

Венгер В.В., завідувач лабораторії ДП «Львівлісозахист» представила результати лабораторних аналізів видового складу патогенних грибів та комах-фітофагів із осередків всихання сосни.

Після закінчення теоретичної частини, учасники семінару відвідали лісові об’єкти у Великомостівському лісництві, на яких були продемонстровані відібрані моделі всихаючих соснових насаджень 4 та 5 категорій дерев санітарного стану. У лісі відбулась жвава дискусія та обговорення існуючої проблеми.

Представники місцевого самоврядування, журналісти та громадськість ознайомились з проблемою всихання соснових насаджень та у свою чергу висловили підтримку у питаннях співпраці, з метою попередження та вжиття заходів з усунення наслідків масового всихання соснових насаджень.

http://www.lvivlis.gov.ua/uk/news/