Гуляючи лісовими масивами, парками, або скверами ми не рідко можемо наткнутись на цікаві поодинокі грибочки на стовбурах дерев, іноді вони справді вражають своїми розмірами та видом, а іноді залишаються непоміченими. Ще в давнину трутовики використовували у якості труту для розведення багаття, яке допомагало зігрітись холодними ночами, приготувати їжу, або ж просто посидіти біля вогнища і насолодитись красою полум’я. Саме з такого способу використання, і зародилась назва для даного гриба, але не всі трутовики підходили на дану роль, тому ще давно люди навчились їх розрізняти, так в наших краях і появились назви трутовиків: Трутовик справжній, саме він ідеально підходив для багаття; та Трутовик несправжній, так хоча він і має схожість з трутовиком справжнім, багаття з такого гриба нажаль не получалось розвести.
А тепер давайте сконцентруємо увагу даної публікації на Трутовику справжньому який всесвітньо відомий як Fomes fomentarius.
🍄🟫У більшості грибів дуже велика коренева система, яка може охоплювати великі площі, та переплітатись в гігантські мережі. От і наш трутовик не сильно відрізняється, його міцелій щільно розростається в товщі ураженого дерева, а на поверхні кори з часом починають проростати плодові тіла, саме по них ми і можемо доволі легко визначити що це за гриб. Плодові тіла багаторічні, сидячі, в молодості вони округлі, але з часом вони розростаються та починають набувати копитоподібної форми. Крім того кріпиться до стовбура плодове тіло тільки своєю верхньою частиною, через цю особливість його набагато легше відірвати від стовбура, особливо якщо прикладати зусилля знизу (доречі цим суттєво відрізняються від плодів трутовика несправжнього, який кріпиться до дерева всією задньою стінкою, і його уже відірвати в рази важче). Розміри багаторічних грибів можуть досягати 40см. ширини та 20см. висоти. Поверхня «шапки» гриба матова, з нерівним хвилястим рельєфом, та характерними потемніннями між «хвильками». На поверхні гриба не рідко можна наткнутись на тріщинки. Колір гриба варіюється від світло-сивого до темно-сірого, а у старих грибів іноді може зустрічатись світло-коричневе забарвлення.
🍄🟫В середині гриб щільний та його структура нагадує пробку, хоча в старих грибів може бути і більш дерев’яниста структура. Забарвлення гриба в розрізі рудувато-коричневе.
🍄🟫В нижній частині під шапкою знаходиться гіменофор, і в даного гриба він трубчастий з округлими і відносно крупними порами. Гіменофор як і гриб також світлого забарвлення, але при фізичному контакті (царапини, надавлювання т.д.) в зоні контакту темніє.
Справжній трутовик завдає шкоди як лісовому так в садово-парковому господарству.
Чому?
Трутовик справжній – це сапрофіт, тобто розкладає органічні рештки. Звісно ж це частина лісової екосистеми оскільки мертва деревина має розкладатись для життя інших організмів. Проте разом з цим він призводить до нежиттєздатного стану не тільки мертві, а і ослаблені, але ще живі листяні дерева.
Як?
В дерево гриб потрапляє або у вигляді спори, яка проникає в поживне середовище через тріщини, механічні пошкодження, отвори від комах шкідників тощо, або ж через кореневу систему, оскільки міцелій гриба може розростатись на доволі великій площі, то і уражати сусідні дерева також не стане для нього чимось особливим. В ураженому дереві відбуваються незворотні процеси розпаду та гниття, адже гриб викликає білу гниль, яка руйнує деревину починаючи з ядра і розростаючись по периметру. В результаті чого деревина стає дуже крихкою та ламкою, і втрачає свою економічну цінність. Також це може привести до зламу дерева, і якщо в лісових масивах це не така критична проблема, то в парках, скверах, і алеях це може привести до більших збитків, та загрози.
Що до мінімізації шкоди для господарства від даного гриба, то можна виділити такі:
Моніторинг, або ж лісопатологічні обстеження, адже виявивши проблему на ранніх етапах можна ефективно, з мінімальними затратами та впливом на екосистему – усунути проблему.
Проведення санітарних рубань, адже видаливши уражені дерева з ділянки ми мінімізуємо шанси ураження сусідніх дерев.


