Вчені розраховують протягом 3-4 років вирішити проблему короїда в лісах Білорусі

Білоруські вчені вважають, що в найближчі роки можливо в основному вирішити проблему поширення жуків-короїдів в лісах країни. Це питання піднімалося сьогодні на зустрічі Президента Білорусі Олександра Лукашенка з науковими і науково-педагогічними працівниками, яким вручені дипломи доктора наук і атестати професора, передає кореспондент БЕЛТА. 

Доктор біологічних наук Олег Баранов, який працює в Інституті лісу НАН Білорусі, звернув увагу, що ліси є одним з найважливіших природних багатств, однак вони знаходяться під впливом негативних факторів зовнішнього середовища, в тому числі під впливом глобальних кліматичних змін. Тема дисертації вченого – пошук генетичних механізмів, які лежать в основі взаємодії дерев і хвороботворних мікроорганізмів. Розроблено новий напрямок в ранній діагностиці хвороб деревних рослин з використанням генетичних методів. “За цим напрямком наша країна є лідером серед всіх країн СНД та інших суміжних з Білоруссю держав”, – зазначив Олег Баранов.

Олександр Лукашенко поцікавився, наскільки гостро стоїть проблема поширення короїдів, чи є це викликом для лісового господарства. Вчений пояснив, що проблема поки залишається, і виною тому як кліматичні зміни, так і деякі помилки, допущені в лісовому господарстві в післявоєнний період. “У 2018 році почала спадати інтенсивність виникнення короїдних осередків. Ми сподіваємося, що в найближчі 3-4 роки наша країна впорається з цим завданням. Ми вже знаємо, що робити. Із травня минулого року розпочато оперативні заходи по ліквідації осередків і створення перешкод для виникнення нових. Це комплексна робота “, – сказав доктор біологічних наук.

Він пояснив, що місцями через посушливу погоду влітку дерева слабшають і припиняється вироблення смоли, що створює сприятливі умови для атаки короїдів. З іншого боку, згодом вже сама чисельність шкідників стає фактором ризику, незалежно від здоров’я лісонасаджень. Тому робота над вирішенням проблеми ведеться за кількома напрямками. 

“Ми вже відібрали клонів з підвищеною смолопродуктівностью. Зараз вони проходять випробування. У найближчі роки з них будуть отримані і висаджені насіння. Треба враховувати питання гідрології, які пов’язані з водним режимом харчування рослин. Використовувати перспективні кліматіпи – дерева, які пристосовані до більш важких умов проживання “, – зазначив Олег Баранов.

Олександр Лукашенко звернув увагу, що за пошуком і застосуванням сучасних наукових рішень часом не варто нехтувати і традиційними методами боротьби зі шкідником. Саме вони свого часу фактично допомогли врятувати білоруську частину Біловезької пущі, тоді як різні препарати були малоефективні. “Я, коли літаю над пущею, спеціально дивлюся – є подекуди осередки, але це не те, що було. Тенденція була страшна”, – сказав глава держави.

Президент нагадав і про завдання з озеленення, в тому числі міських територій, звернувши увагу, що часом соромно дивитися на ситуацію в нових районах. “Президент доручає на державному рівні, щоб люди зайнялися висаджуванням дерев … Ну хоча б в ліс з’їздили і висадили дерево. Якщо кожна доросла людина хоча б по два дерева висадить, мільйони дерев з’являться. У нас цього немає. Тому треба і цими простими речами займатися “, – резюмував білоруський лідер. 

ІА “БелТА”

http://www.mlh.by/press-service/news/2548/