Огляд розповсюдження осередків шкідників та хвороб лісу і прогноз їх розвитку це важливийстратегічнийдокумент якийдозволяє встановити ступінь загрозиз боку первинних і вторинних шкідників та збудників хвороб лісових екосистем.
Прогнозування базується на основі аналізу даних, отриманих з огляду розповсюдження шкідників та хвороб в лісових масивах і його завданнямє недопущення масового формування та розповсюдження осередків шкідників лісу чиінших патогенівв насадженнях, з метою забезпечення сталого лісокористування, а такожзбереження стійкості лісів від абіотичних та біотичних факторів. Для цього підприємство інформує всіх лісокористувачів в зоні своєї діяльності, стосовно рівня загроз і негативних впливів, щодопопередження їх виникнення та боротьби з ними.. Також лісопатологамиформуються рекомендації для лісокористувачів, щодопроведення санітарних та профілактичних заходів, спрямованих на зміцнення стійкості насаджень на території обслуговування.
«Огляд» та «Прогноз» – це інтелектуальна праця всього колективу лісозахисного підприємства, яка дає змогу лісокористувачам користуватися зібраними данимив своїйповсякденнійроботі.
Для його формування та складання фахівцями лісопатологами проводиться аналіз наступних польових та інструментальних даних які підприємство, як за результатами обстежень так і зокрема матеріалами наданих лісокористувачами використовує у своїйроботі:
●Повідомлення про появу ознак погіршення санітарного стану насаджень.
●Санітарні огляди територій в зоні діяльності.
●Рекогносцирувальні обстеження проведені спеціалістами ДСЛП «Львівлісозахист».
●Результати рекогносцирувального нагляду проведеного силамилісової охорони.
●Відомості інвентаризації та опису осередків шкідників та хвороб.
●Динаміка осередків шкідників в зоні діяльності підприємства.
●Метеорологічні дані.
●Біогідротермічнийпоказник “коефіцієнт Селянінова” станом від 1987 року по поточнийрік.
● Розрахунок гідротермічного коефіцієнта.
Після обробки цих даних фахівці складають Огляд розповсюдження осередків шкідників та хвороб лісу , якийявляє собою характеристику поточного санітарного стану основних хвороб та шкідників лісу на ділянках лісу які були уражені, атакожнизку факторів які опрацювалита згрупували в єдину систему якадає змогу оцінитирівень санітарного стану в насадженнях і визначитивсю важливу інформацію яка стосується:
● Листогризних шкідників;
● Хвоєгризних шкідників;
● Стовбурових шкідників;
● Хвороб лісу;
● Хвороб лісових культур та розсадників.
Після чого використовуючидані «Огляду» та проведення додаткового аналізу відділнагляду та прогнозу формує “Прогноз” їх розвитку та розповсюдження. Ключовимзавданням«Прогнозу» є визначення ступеня загроз лісових екосистемз боку шкідників лісу на наступнийперіод. Також прогнозування дозволяє ефективніше використовуватиресурсипідприємстава для мінімізації майбутніх спалахів осередків шкідників та хвороб лісу.
Оскількилісові масивиє важливимекологічним фактором, та джерелом деревини, яка відіграє важливу роль в глобальній економіці, а підвищення рівня санітарного стану лісових масивів прямимчином покращує економічну ситуацію в країні на світовому рівні. Можна підсумувати, що формування лісопатологічногопрогнозу – це не лише профілактика лісових масивів від загрозиураження, але і інструмент глобальноговпливу, якийпоєднує в собі низку економічних, екологічних, соціальних, та інших аспектів, сприяючисталому лісокористуванню та формуванню стійких та здорових лісів.