Saperda scalaris або Вусач мармуровий

🟢Saperda scalaris або Вусач мармуровий – гарний жук, який трапляється у листяних та мішаних лісах майже на всій території помірного клімату Євразії. У природних лісостанах бере участь у розкладанні ослаблених дерев, однак в лісовому господарстві, міському озелененні та розсадниках личинки мармурового вусача можуть суттєво пошкоджувати дерева.

🟡Життєвий цикл Saperda scalaris триває два-три роки. Дорослі жуки розміром 1-2 см мають яскраве забарвлення, чимось схоже на мармур. Однак, не зважаючи на такі яскраві кольори та досить великий розмір, цей вусач не так часто потрапляє на очі людям, оскільки протягом дня ховається в кронах дерев, а свою активність починає ближче до сутінок. Яку саме активність? Дорослі особини вусача мармурового для підтримання фізіологічних процесів в організмі обгризають листки в кронах різних видів листяних дерев.

🔴Личинки завдають більшої шкоди деревам, оскільки саме вони прогризають ходи під корою, чим порушують рух поживних речовин в дереві, що, в свою чергу, може привести до його ослаблення, зараження збудниками некрозно-ракових хвороб та стовбурових гнилей. Поряд із личинками цього вусача починають живитися інші стовбурові шкідники. Наслідком може бути відмирання дерев.

❓Як дізнатись, що дерево заселене личинками Saperda scalaris? Оскільки самки відкладають яйця на корі, то на ній можна поміти вхідні отвори. Спочатку личинки просто прогризають ходи діаметром в кілька міліметрів, залишаючи після себе лише трішки бурової муки. З часом дерево пробує захищатись від вторгнення і на корі можна буде побачити витікання соку. Таким чином дерево намагається зупинити розвиток личинок вусача. Якщо це не допомогло, і все ж таки личинки Saperda scalaris вижили, то згодом буде відшаровуватися кора та всихатимуть гілки.

⁉️До чого це призводить?

Для лісового господарства яке вирощує листяні ліси – шкідник знижує якість деревини. У містах – приводить до всихання дерев після чого ті стають нестійкі і можуть повалитись від сильних поривів вітру. Для розплідників загроза теж суттєва, оскільки комахи можуть суттєво знизити життєздатність рослин.

🤔Як цього уникнути? Для початку варто доглядати за рослинами(регулярно поливати, обрізати сухі гілки, підживлювати добривом), також використовувати стійкі породи, або створювати мішані насадження. У випадку ж зараження дерева – варто в терміновому порядку видалити його з ділянки, щоб уникнути зараження сусідніх дерев. Також можна використовувати інсектициди.

🟢Якщо все підсумувати, то за правильного контролю кількості популяції – мармуровий вусач не несе великої загрози, проте слід вести нагляд за даним видом, оскільки збільшення популяції може привести до: всихання насаджень в лісових масивах та паркових зонах.

About Ясіновський Іван

View all posts by Ясіновський Іван →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *